Εκπαιδευτικά νέα

Περισσότεροι μαθητές στα μαθήματα κολύμβησης στα Δημοτικά σχολεία

Με αύξηση   τμημάτων   αριθμού των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ και όπου δύναται της Δ΄ Δημοτικού των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας διδάσκεται φέτος  το αντικείμενο της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2019-2020, ανακοινώθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας.

Το υπουργείο Παιδείας χαρακτήρισε  σημαντική τη συμβολή των Υπεύθυνων Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού Π.Ε., των Συντονιστών Κολύμβησης, των Διευθυντών Π.Ε. των ανωτέρω αναφερόμενων περιοχών καθώς και των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης αλλά και των φορέων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την  συνεργασία και τον προγραμματισμό τους στην έγκαιρη έναρξη του μαθήματος.